Elektronik atık, kullanılmış veya artık gereksinimi kalmamış elektronik cihazların veya parçalarının toplamıdır. Bu cihazlar arasında bilgisayarlar, telefonlar, televizyonlar ve bu cihazların parçaları gibi çeşitli cihazlar bulunur. Elektronik atık yönetimi, bu cihazların toplanması, geri dönüştürülmesi veya imhası için bir süreçtir. Bu işlemlerin yapılması, doğal kaynakların korunmasına ve çevre kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olur.

Bilgisayar Atıkları

Bilgisayarlar, telefonlarımızdan dizüstü bilgisayarlarımıza ve hatta televizyonlarımıza kadar günlük hayatımızın her yerinde. Ancak bu cihazlar ömürlerinin sonuna geldiğinde ve atılmaları gerektiğinde ne olur? Farklı bilgisayar atık türlerinin yanı sıra bunların nasıl uygun şekilde atılacağının farkında olmak önemlidir.

Bilgisayar atıkları veya e-atık, atılan elektronik cihazları ve eskimiş veya kullanılamaz hale gelen parçaları tanımlamak için kullanılan terimdir. E-atık, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, televizyonlar, tabletler ve dijital kameralar gibi öğeleri içerir. Bu cihazlar, geri dönüştürülemeyen plastik, metal ve zehirli kimyasalların bir kombinasyonundan oluşur. E-atık biriktiğinde, uygun olmayan şekilde atılan e-atık ürünlerinden zehirli kimyasalların salınması nedeniyle yakındaki sakinlerin sağlığını riske atabilir. Bu çevresel tehdidi sınırlamak için birçok ülke, dijital cihazların uygun şekilde atılmasına yönelik politikalar uygulamaya başlamış ve bu öğelerde bulunan belirli malzemelerin geri dönüştürülmesi veya yeniden kullanılması için yöntemler geliştirmiştir.