Geri dönüşümü olmayan maddeler, genellikle geri dönüşüm potansiyeli olmayan veya evlerde çöp olarak bilinen evsel atıklardır.

Geri dönüşümü olmayan maddeler nelerdir?

Geri dönüşümü olmayan maddeler, genellikle geri dönüşüm potansiyeli olmayan veya geri dönüşüm maliyetleri çok yüksek olan maddelerdir. Örneğin, bazı plastik türleri, geri dönüştürülme maliyetleri çok yüksek ve geri dönüştürülme potansiyeli düşük olan maddelerdir. Ayrıca, bazı kimyasal maddeler, geri dönüştürülemez çünkü zararlı ve tehlikeli özellikleri nedeniyle geri dönüştürülme maliyetleri çok yüksek olur. Geri dönüştürülebilen maddeleri incelemek için tıklayınız. Bunların dışında çok küçük parçacıklardan oluşan mikroplastiklerin de geri dönüştürülmeleri mümkün değildir. Evlerde çöp olarak bilinen evsel atıklar da geri dönüştürülemeyen maddelerdendir. Örneğin plastik poşetler, kağıt kovuğu ve ambalaj malzemesi gibi maddeler. Geri dönüştürülemeyen evsel atıkların bir kısmı enerjiye dönüştürülerek çöp tesislerinde yıkama işlemi yapılır, ancak çoğu zaman bu atıklar çöplüklerde ya da çöp depolama tesislerinde saklanır. Bu süreçte geri dönüştürülebilen ve dönüştürülemeyen atıklar taşınması lisanslı araçlar ile sağlanmalıdır. Bunun için Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği EK-18’inde bulunan bilgi ve belgelerle ilgili valiliğe başvurarak firma ve araç için lisans alınması gerekmektedir.

Sonuç olarak, geri dönüşümü olmayan maddeler, geri dönüştürülme potansiyeli olmayan veya geri dönüştürülme maliyetleri çok yüksek olan maddelerdir ve bunların bazıları, zararlı ve tehlikeli özellikleri nedeniyle geri dönüştürülemez. Verdiğimiz çevre danışmanlığı hizmeti ile tavsiye ekibimiz atıklarınızı başarılı bir şekilde yönetebilir ve fazladan harcama yapmanın önüne geçebilirsiniz.